Entegre Helva, Tahin ve Lokum üretiminde 60. yılını geride bırakmış Ege bölgesinin lider üreticisi Halis Helva, yeni ürünleriyle ve değişmeyen lezzetiyle sizler için üretiyor. Tamamen teknolojik ve hijyenik koşullarda üretim yapan Halis Helva sürekli gelişim misyonuyla ilerlemektedir. Tarladan toplanan susam işlenerek tahin üretilir ve bu tahinden de helva üretimi yapılır.

+90 236 239 15 25
+90 236 237 29 32
halis@halishelva.com

Halis Helva Ltd. Şti. temellerini 1958 yılında Hacı İsa Çakar’ın Akşehir’den Manisa’ya gelerek 30 m2 bir dükkanda helva üretimine başlamasıyla atılmıştır. 60. yılında üçüncü kuşak ile aynı geleneksellikle ve teknolojik gelişmeler eşliğinde üretimine entegre tesisinde devam etmektedir.

Tarladan toplanan susamın sadece en yüksek kaliteli olanları özenle seçilerek üretimde kullanılmaktadır. 2015 yılında inşaatı tamamlanan ve 2500 m2 kapalı, 1500 m2 açık alana sahip yeni tesislerinde tahin üreten Halis Helva, ürettiği tahini ustalık ve tecrübe ile tamamen el işçiliği kullanarak “rekabet edilebilir butik üretim” sloganını ile yüksek tahin oranlı tahin helvası üretmektedir. Günlük 6 ton tahin ve 3 ton tahin helvası üretim kapasitesine sahip olan Halis Helva, önceliğini 60 yıl önceki lezzete sahip yüksek kaliteli ürün üretmek olarak belirlemiştir.

Geleneksel ürün gamını Tahin, Tahin Helvası, Pekmez, Susama ilave olarak % 100 pancar şekerinden Türk Lokumu üreterek Ege bölgesinde başta Manisa olmak üzere İzmir, Aydın, Muğla bölgelerinde ürün dağıtımını gerçekleştirmektedir. 2014 yılında Yunanistan ile ihracata başlayan Halis Helva ilerleyen yıllarda ihracata yönelik çalışmalarını arttırarak İtalya, Avustralya ve Rusya ile yurtdışı pazarını genişletmiştir ve ihracat rakamlarını arttırmak için çalışmalarına devam etmektedir.

Geleneksel ürün kalitesi ve mutlak müşteri memnuniyeti ile Halis Helva Ltd. Şti. olarak doğal besin kaynağı olan tahin ve tahin helvasının herkes için vazgeçilmez bir ürün olmasını hedefliyoruz.

Sorry, the comment form is closed at this time.